Ekspeditsioon VALLEE BLANCHE. Chamonix, Mont Blanc mäemassiiv. 2022

Maailmakuulus Vallee Blanche – ~25 km pikkune offpiste rada liustikul, Mont Blanci mäemassivis.

Taikki ja Andre käisid Jaanuari lõpus tegelemas sellega, mis neile lisaks rattasõidule veel meeldib – mäesuusatamisega ja selle juurde kuuluvaga. Seekord mahtus tavapärase kuue mäepäeva sisse ka üks veidi erilisem projekt:

Andre:
Erinevate asjaolude kokkulengemise tulemusena juhtus nii, et seekord leidsime ennast Itaalia-Prantsuse piirilt kunagisest olümpialinnast Chamonix-st. Mont Blanc peakohal kõrgumas, samas kõrguses kõrgusid ka õlle hinnad mäel ja COVID numbrid inimeste seas.

Ja kui siia juba tuldud sai, peab võtma plaani ka projekti, mida tullakse siia tegema üle kogu maailma. Ja ma ei räägi ohjeldamatust joomisest apreski baaris ega fondüü kugistamisest peatänaval (mis mõlemad on ka toredad), vaid Vallee Blance läbimisest suuskadel.
Rada algab Mont Blanci jalamilt, Aiguille du Midi mäetipust kõrgusel 3842 m. Sinna saab mugavalt Chamonix kesklinnast tõstukiga. Kui sul on Mont Blanc Unlimited mäepilet, siis see tõstuk on pileti hinna sees. Kui ei, siis pead maksma 65 EUR (2022 aasta andmed). Tõstuk tõuseb pea 3000 m umbes 20 minutiga. Siin on kõik tingimused loodud kerge akuutse mäehaiguse tekkeks, seega tasuks ülesse jõudes korraks aeg maha võtta ja hinnata mis seisus oled. Üleval saad nautida vaateid erinevatelt vaateplatvormidelt, käia klaaspõrandaga rõdul, imetleda Mont Blanci ja vaateid Chamonix ja selle ümber paiknevatele küladele.


Vaade Mont Blancile


Vaade liustikule

Edasi lähevad cramponid (lumekassid) saapa külge (renditav kohalikest suusarendifirmadest), rakmed karabiinidega vöö ümber, nöör grupiliikmete vahele, laviini saatjad taskutesse, suusad seljakoti külge (see on päris oluline teema, sest mäeharjal suusad käes on päris ohtlik liikuda) ja ekspeditsion võib alata. Mäeharjalt jalgsi laskumine nõuab kindlat jalga ja kätt.


Võttegrupp valmistub

Vasakul ootab sind 2800 m vabalangemise kaugusel maaliline Chamonix mägiküla, kuhu tahaks siiski mööda teist teed suusad all ja ühes tükis jõuda. Liustikul, kus iga aasta juhtub mitmeid surmaga lõppenud õnnetusi , ei tohi kunagi suuski alt ära võtta ja peab olema ülitähelepanelik. Tungiv soovitus on võtta giid (meie 5-e grupile maksis see 380 EUR). Neid saab palgata Chamonix giidi keskusest aadrssilt CHAMONIX OFFICE . PHONE : +33 (0) 450 530 088 MAISON DE LA MONTAGNE 190 PLACE DE L’EGLISE 74400 CHAMONIX .


Vaade mäeharjale  ja -harjal

Rada on läbitav ka giidita, aga teiste jälgi mööda sõites võid sattuda väga tehnilisele maastikule (erinevaid trasse ja viise liustiku läbimisek on kümneid) või siis ei tea eessõitjad ka kuhu nad lähevad. Põhiline oht on jäälõhed ja laviinid. Liustiku jäälõhesse kukkudes (mis võib olla kuni mitusada meetrit sügav) on ellujäämise võimalused suht kesised. Siinkohal peab aru saama sellest, et tegemist ei ole sellise tavalise märgistatud raja kõrval offpiste seiklusega, kus reaalselt abi on siiski halvemal juhul vaid mõne kilomeetri kaugusel. Siin sa oled muust maailmast eraldatud ja abi saab osutada ainult kaaslane või giid, äärmisel juhul ka mäepäästesalk helikopteriga (nb vaadake oma kindlustustingimused enne üle).
Ma ei väida, et see on midagi väga ohtliku, aga kui googeldad “vallee+blanche+death” siis saad lugeda päris paljudest õnnetustest mis seal üleval juhtunud on.


Foto tegemise hetkel on meie all sama lai jäälõhe nagu pildi näha

Mis tasemega suusataja sa pead olema, et trass läbida? Sul peab olema hea kontroll suuskade üle – tase pigem keskmisest üles poole. Lumelaudur peab olema väga hea (nagu giid meie pundi lumelauduri käest eelneval õhtul telefoni teel  küsis: “Are You good? You must be very very good. Are You very very good?”). Samuti on olulised offpiste kogemus ja hea füüsiline vorm.
See on ülivõrdes kogemus. Arusaatamtu mõõtkavaga mänguväljak kus valitseb täielik vaikus. Lummavad vaated ja külmavärinaid tekitav arusaam sinu väiksusest.


Giid tutvustab parimaid apreski kohti

Laskumise viimasel kolmandikul treppide juures on valiku koht – kas lähed vaatad jääkoopaid ja sammud 580 trepisastet gondlijaama ja sealt gondliga üles rongi peatusesse ning sealt omakorda rongiga Chamonixe või sõita võiduka lõpuni. Meie grupp tegi nii, et 4 inimest läksid rongi peale ja siin kirjutav läks giidiga edasi. Edasi minek on füüsiliselt päris raske ja halbade lumeolude korral vajab see veel rohkem suusavalitsemiseoskuseid. Aga see on seda väärt, sest asi tuleb ikka lõpuni teha.


Liustiku murd. Mõõtkava on raske hoomata. Jäätükid on umbes väikese maja suurused. Ka sellest tuleb läbi suusatada.

Lisutikud on viimastel ajal kliima muutuste tagajärjel jõudsasti kahanenud, seega võimalus neid täies pikkuses läbida väheneb iga aasta. Kui oled hingelt mäesuusa või lumelaua inimene, võiks see olla asi, mida kindlasti korra elu jooksul teha.


Ja kogu projektist ka üks video

#valleeblanche #aiguilledumidi #chamonix #offpiste